Βράβευση μαθητών του Κολλεγίου από τη Ελληνική Μαθηματική Εταιρία

Πραγματοποιήθηκε στις 5 Οκτωβρίου, στο Αμφιθέατρο  Εμπειρίκος της ΦΜΣ του Α.Π.Θ. η βράβευση των διαγωνιζόμενων στον 68ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά που διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2007 – 2008.

Στο διαγωνισμό αυτό έλαβαν μέρος μαθητές όλων των τάξεων των Λυκείων και των Β’ και Γ’ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας.  Στην πρώτη φάση των διαγωνισμών της Ε.Μ.Ε. (με το όνομα «ο Θαλής») συμμετείχαν και πέρασαν στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, από το σχολείο μας 22 μαθητές.

Επιτυχόντες του Θαλή

Γ΄ Λυκείου Λουφάκης Κυριάκος-Μιχαήλ
 Νταλλή  Άννα
 Χαλεγουά Ιάκωβος

Οι 22 μαθητές συνέχισαν και συμμετείχαν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού (με το όνομα «ο Ευκλείδης»).  Από αυτούς οι έξι κατάφεραν να φτάσουν στην τελική φάση.

Επιτυχόντες του Ευκλείδη

Β΄ Γυμνασίου  Αντωνιάδης Βύρων
 Τσεκιτσίδης Μάριος
 Χαλκιάς Λάζαρος-Μάριος- Κωνσταντίνος
Γ΄ Γυμνασίου Παπανικολάου Δήμητρα
Α΄ ΛυκείουΦραγκούλης Σωτήρης-Ελευθέριος
Β΄ ΛυκείουΓιεχασκιέλ Ηλίας

Ωστόσο στην τελική φάση των διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθητικής Εταιρίας με το όνομα (23η Ελληνική Μαθηματική Ολυμπιάδα – «Ο Αρχιμήδης») διακρίθηκε ο Ηλίας Γιεχασκιέλ, μαθητής του τμήματος Ι.Β. του σχολείου μας, ο οποίος κατέκτησε τη δεύτερη θέση και πήρε το αργυρό μετάλλιο.